Blog

Blog, czyli co ciekawego w prawie

9 maja, 2025

Zanim Złożysz PIT, Dobrze Policzyć Ulgi

30 kwietnia to ostateczny termin na rozliczenie podatku za 2024 rok. Warto pamiętać, że w razie błędów w zeznaniu można złożyć jego korektę także po tym terminie. Ostatnia Szansa na Rozliczenie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przypomina o zbliżającym się terminie i zachęca podatników do korzystania z cyfrowych usług przy sporządzaniu rocznych zeznań. Ułatwienia w Rozliczeniu […]

30 kwietnia to ostateczny termin na rozliczenie podatku za 2024 rok. Warto pamiętać, że w razie błędów w zeznaniu można złożyć jego korektę także po tym terminie.

Ostatnia Szansa na Rozliczenie

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przypomina o zbliżającym się terminie i zachęca podatników do korzystania z cyfrowych usług przy sporządzaniu rocznych zeznań.

Ułatwienia w Rozliczeniu

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać z usługi „Twój e-PIT” dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy. Usługa ta, dostępna również w aplikacji mobilnej, wymaga jedynie zalogowania się, co uprości proces składania zeznania. Jednak przedsiębiorcy muszą samodzielnie wprowadzić informacje dotyczące przychodów, kosztów, zaliczek na podatek oraz ulg, które planują wykorzystać.

Ulgi Podatkowe

Prawo do ulg podatkowych zależy od formy opodatkowania. Osoby opodatkowane według zasad ogólnych, korzystające z dwustopniowej skali podatkowej (12% i 32%), mają najszerszy dostęp do ulg. Mogą korzystać z różnych preferencji, które nie są dostępne dla podatników płacących liniowy PIT (19%) czy ryczałt.

Przykłady ulg dostępnych dla przedsiębiorców obejmują:

  • Wpłaty na IKZE: Można odliczyć do 14 083 zł.
  • Ulga termomodernizacyjna: Można zmniejszyć podstawę podatku nawet o 53 000 zł, a jeśli nie można odliczyć wszystkich wydatków w danym roku, można to zrobić w kolejnych latach przez 6 lat.
  • Darowizny: Odliczane są od podstawy obliczenia podatku, pod warunkiem, że wspierają określone cele.

Osoby na liniowym PIT nie mogą korzystać z ulg na rehabilitację, internet oraz ulgi prorodzinnej, co jest dostępne tylko dla podatników na ogólnych zasadach.

Błędy w Zeznaniach

Dokładność przy rozliczaniu ulg jest kluczowa. Pomocne mogą być porady ekspertów, którzy zwracają uwagę na częste błędy, takie jak literówki w nazwiskach czy błędne numery PESEL. Urząd skarbowy może zakwestionować zeznania z nieprawidłowościami, co prowadzi do dodatkowych pytań lub konieczności korekty.

Termin Złożenia Zeznania

KAS przypomina, że zeznanie powinno być złożone do 30 kwietnia. Niezłożenie deklaracji w terminie skutkuje nałożeniem kary finansowej, jednak po złożeniu zeznania jest możliwość jego korekty bez ryzyka sankcji.

Korekta Zeznania

Podatnicy mają prawo do korekty zeznania w ciągu 5 lat od zakończenia roku, w którym termin składania minął. Korekta może obejmować błędy rachunkowe, niepoprawne dane osobowe czy źle rozliczone ulgi. Spóźnienie w złożeniu deklaracji może ściągnąć kary finansowe oraz odsetki za każdy dzień zwłoki.

Dobrze przygotowane i przemyślane zeznanie podatkowe może uchronić przed nieprzyjemnościami oraz pomóc w maksymalnym wykorzystaniu dostępnych ulg.

Kamil Boruta – radca prawny, Oliwia Synowiec

Więcej ciekawych wpisów

Najnowsze na blogu

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj inne które ostatnio dodaliśmy!