
Od 1 stycznia 2025 roku nastąpi znaczne rozszerzenie zakresu zwolnienia podmiotowego z VAT. Aby podatnik z siedzibą w Unii Europejskiej mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w innym państwie członkowskim, będzie musiał m.in. uzyskać indywidualny numer identyfikacyjny z kodem EX w kraju siedziby – informuje Gerard Goliasz z KR Group.
Zgodnie z obowiązującym prawem, do 31 grudnia 2024 roku państwa członkowskie są zobowiązane do zaimplementowania do swoich porządków prawnych Dyrektywy 2020/285 z dnia 18 lutego 2020 roku, która zmienia Dyrektywę 2006/112/WE.
Zgodnie z nowymi regulacjami: Państwa członkowskie muszą rozszerzyć zakres podmiotowy zwolnienia z VAT na podatników z siedzibą w innych państwach członkowskich (Procedura SME). Uwaga: zwolnienie nie obejmuje podatników z siedzibą poza granicami Unii Europejskiej, a także podatników z siedzibą w Irlandii Północnej.
Wymagania dla podatników, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia:
- Złożenie powiadomienia do właściwego organu w kraju siedziby, wskazując państwa, w których zamierza się korzystać ze zwolnienia, oraz dane dotyczące rocznego obrotu na terytorium Unii Europejskiej w poprzednim i bieżącym roku podatkowym.
- Uzyskanie indywidualnego numeru identyfikacyjnego z kodem EX na potrzeby korzystania ze zwolnienia w innym państwie członkowskim.
- Roczny obrót (bez VAT) na terytorium Unii Europejskiej w poprzednim i bieżącym roku nie może przekroczyć 100 tys. euro.
- Spełnienie lokalnych warunków zwolnienia określonych przez dane państwo Unii, np. limity krajowe (w Polsce limit wynosi 200 tys. zł) lub działalność, która nie jest wykluczona z obszarów zwolnienia z VAT.
Kiedy zastosowanie ma zwolnienie? Zwolnienie będzie obowiązywać od dnia, w którym podatnik zostanie poinformowany o nadaniu mu numeru identyfikacyjnego EX na potrzeby zwolnienia w danym państwie. Jeśli podatnik przestanie spełniać warunki do zwolnienia, utraci prawo do jego stosowania. Dodatkowo, istnieje możliwość rezygnacji ze zwolnienia.
Elastyczność w korzystaniu ze zwolnienia Podatnicy nie są zobligowani do korzystania ze zwolnienia we wszystkich państwach, w których prowadzą działalność, mają swobodę wyboru. Muszą jednak mieć na uwadze, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w odniesieniu do sprzedaży opodatkowanej VAT. Na przykład, dokonując zakupu towarów lub usług związanych z działalnością zwolnioną, nie będą mieli prawa do odliczenia VAT.
Procedury SME i OSS Od 1 stycznia 2025 roku przewiduje się możliwości interakcji pomiędzy procedurami SME i OSS. Podatnik spełniający wymagania będzie mógł korzystać z procedury SME w państwie członkowskim, w którym ma siedzibę działalności gospodarczej, a jednocześnie być zarejestrowany w unijnej procedurze OSS do rozliczania VAT dla państw, w których nie korzysta z procedury SME.
Warto pamiętać, że procedury SME i IOSS wykluczają się wzajemnie i pozostaną w tej formie od 1 stycznia 2025 roku.
Aby ułatwić dostęp do informacji o zasadach zwolnienia z VAT w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, wszystkie odpowiednie regulacje dotyczące procedury SME będą publikowane na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
W Polsce regulacje te zostaną zaimplementowane poprzez nową ustawę – z projektem ustawy można się zapoznać na stronie RCL.
Kamil Boruta – radca prawny, Oliwia Synowiec