
Rozliczanie kosztów firmowych i ulg jest starannie weryfikowane przez fiskusa, który wymaga odpowiedniej dokumentacji.
Koniec kwietnia to ostatni moment na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2024 rok – termin mija 30 kwietnia. Podczas naszych poprzednich wpisów poruszono temat prawidłowego rozliczania podatków. Podkreślaliśmy wówczas, że niedotrzymanie tego terminu może skutkować karami, jednak można ich uniknąć, składając tzw. czynny żal.
Czynny żal to forma samodonosu, zgodnie z przepisami prawa karnego skarbowego, która pozwala uniknąć odpowiedzialności karnej, mimo popełnienia wykroczenia. Ważne jest, aby zgłosić złożenie rocznego PIT po terminie przed tym, jak urząd skarbowy sam się o tym dowie. Zgłoszenie nie jest wymagane w sytuacji, gdy składana jest korekta błędnie wypełnionej deklaracji.
W przypadku złożenia korekty zgłoszenia, jeśli skutkuje ona niedopłatą podatku, należy jednocześnie uregulować należny podatek.
Wydatki do rozliczenia
Niektóre nieodpłatne świadczenia mogą być traktowane jako przychód do opodatkowania, co jest istotne dla podatników. W ostatnim czasie rozwinął się katalog wydatków, które przedsiębiorcy mogą zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów, zwłaszcza związanych z pracą zdalną.
Do tych wydatków należą m.in. ryczałty na energię elektryczną, zwroty kosztów internetu, zakup sprzętu służbowego oraz szkolenia BHP. Ważne jest, aby odpowiednio udokumentować te koszty, na przykład poprzez regulamin pracy zdalnej lub umowę.
Bez odpowiednich dowodów trudno jest skorzystać z preferencji podatkowych. Wiele przedsiębiorców rezygnuje z ulg na badania i rozwój (B+R) z powodu braku dokumentacji. Ulga ta pozwala na odliczenie 100-150% kosztów kwalifikowanych, które obejmują wynagrodzenia pracowników prowadzących prace B+R oraz inne związane z tym wydatki.
Korzyści podatkowe i ryzyka
Oprócz ulgi B+R, istnieją inne preferencje podatkowe, takie jak ulga na prototyp oraz ulga na robotyzację, które pozwalają na znaczące zmniejszenie podstawy opodatkowania. Należy jednak dbać o dokładne dokumentowanie i ewidencjonowanie związanych z tym wydatków, aby uniknąć zakwestionowania przez organy skarbowe.
Szczególną uwagę fiskus zwraca na błędy w określeniu momentu powstania przychodu. Różnice między rozliczeniami VAT a PIT mogą wynikać z różnych zasad ustalania momentu obowiązku podatkowego.
Warto korzystać z dostępnych ulg, ale należy być świadomym ryzyk związanych z kontrolami podatkowymi, które mogą dotyczyć błędnego ustalenia kosztów oraz momentu powstania przychodu do opodatkowania.
Kamil Boruta – radca prawny, Oliwia Synowiec