Blog

Blog, czyli co ciekawego w prawie

26 marca, 2025

Jak przedsiębiorcy mogą odzyskać VAT od samochodów osobowych?

Samochód to nieodłączny element działalności wielu firm. Jednak odliczanie VAT od pojazdów osobowych w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej często budzi wątpliwości. Warto poznać zasady, na jakich przedsiębiorcy mogą odzyskać VAT, oraz jakie warunki muszą spełnić, aby to prawo zrealizować. Prawo do Odliczenia VAT Odliczanie podatku VAT jest fundamentalnym prawem przedsiębiorcy, a zasady neutralności VAT dla […]

Samochód to nieodłączny element działalności wielu firm. Jednak odliczanie VAT od pojazdów osobowych w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej często budzi wątpliwości. Warto poznać zasady, na jakich przedsiębiorcy mogą odzyskać VAT, oraz jakie warunki muszą spełnić, aby to prawo zrealizować.

Prawo do Odliczenia VAT

Odliczanie podatku VAT jest fundamentalnym prawem przedsiębiorcy, a zasady neutralności VAT dla biznesu są kluczową częścią systemu podatkowego w Unii Europejskiej. Przepisy dotyczące odliczania VAT od samochodów osobowych są złożone i często budzą wątpliwości, zwłaszcza wśród właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych.

Odliczanie VAT w Praktyce

Przedsiębiorcy mają prawo odliczać VAT zawarty w cenie zakupu samochodu, a także VAT z faktur za paliwo, części zamienne oraz usługi naprawcze. Kluczowym kryterium jest to, w jakim stopniu samochód jest wykorzystywany do działalności gospodarczej.

Warunki Pełnego Odliczenia VAT

Przedsiębiorcy mogą w pełni odliczyć VAT (100%) od ceny zakupu pojazdu oraz kosztów eksploatacyjnych, jeśli pojazd jest używany wyłącznie do celów służbowych. Wymaga to jednak prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz stworzenia regulaminu użytkowania, który trzeba zgłosić do urzędów skarbowych na formularzu VAT-26.

Ewidencja powinna zawierać:

  • numer rejestracyjny samochodu,
  • stan licznika na początku i końcu okresu,
  • dane osoby korzystającej z pojazdu,
  • daty, cele wyjazdów oraz długości tras.

Ograniczenie Odliczenia VAT

Jeżeli samochód byłby używany także do celów prywatnych, przedsiębiorca może odliczyć jedynie 50% VAT. W takim przypadku nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Konsekwencje Niezgodności

Warto pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca zgłosi samochód jako służbowy, a w rzeczywistości będzie on używany także prywatnie, może narazić się na wysokie kary skarbowe.

Przykład Praktyczny

Rozważmy przedsiębiorcę prowadzącego pizzerię, który posiada dwa samochody wykorzystywane do dostarczania jedzenia. Jeżeli pojazdy służą wyłącznie jako transport do klientów i dostaw materiałów, właściciel może odliczyć 100% VAT z faktur zakupu. Jeśli jednak samochody będą także używane na wyjazdy prywatne, przedsiębiorca będzie uprawniony jedynie do odliczenia 50% VAT.

Odliczanie VAT od samochodów osobowych w firmie jest możliwe, ale wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków. Solidna dokumentacja oraz przestrzeganie przepisów są kluczowe, aby uniknąć problemów z fiskusem. Ważne jest także, aby mieć świadomość konsekwencji niewłaściwego użycia pojazdu względem działalności gospodarczej.

Edukacja w tym zakresie oraz odpowiednie przygotowanie mogą przynieść korzyści finansowe przedsiębiorcy oraz zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami.

Kamil Boruta – radca prawny, Oliwia Synowiec

Więcej ciekawych wpisów

Najnowsze na blogu

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj inne które ostatnio dodaliśmy!