
Alternatywna spółka inwestycyjna (ASI) to instytucja wspólnego inwestowania, która gromadzi środki od wielu inwestorów, posiadając przy tym określoną politykę inwestycyjną, ale nie obarczona jest tak dużą liczbą obowiązków jak tradycyjne fundusze inwestycyjne, regulowane przez przepisy krajowe i unijne.
Alternatywne spółki inwestycyjne są często zakładane przez osoby (zarządzających) z doświadczeniem w inwestowaniu, które pragną prowadzić działalność inwestycyjną na szerszą skalę, wykorzystując środki pochodzące od innych prywatnych inwestorów. Najczęściej ASI interesują osoby, które chcą rozwijać swoją działalność inwestycyjną, ale nie dysponują kapitałem na wielką skalę.
Wielu poszukujących informacji o ASI zadaje pytanie, czy jest to inny rodzaj spółki niż znane spółki (np. spółka z o.o., spółka komandytowa, spółka akcyjna). Wyjaśnić należy, że ASI nie jest zupełnie odrębnym podmiotem, lecz cechą mogącą być nadaną istniejącej spółce. Jeśli dany podmiot spełnia warunki, aby zostać uznanym za ASI, automatycznie obowiązują go przepisy regulujące tę działalność.
Kiedy prowadzimy działalność regulowaną jako ASI?
Częstym problemem, z jakim klienci zgłaszają się do naszej kancelarii, jest potrzeba ustalenia, czy ich działalność może być uznana za działalność przewidzianą dla ASI. Jeżeli taka sytuacja zachodzi, a przedsiębiorca nie jest zainteresowany aktywnością typową dla podmiotów inwestycyjnych, kluczowe jest zrozumienie, że działalność polegająca na zbieraniu kapitału w celu inwestowania w konkretne przedsięwzięcia, takie jak start-upy czy nieruchomości, wykracza poza zwykłe poszukiwanie dofinansowania. W takim przypadku dochodzi do zbierania kapitału od inwestorów w celu jego lokowania zgodnie z przyjętą polityką inwestycyjną.
Zaleca się dokładne zbadanie planowanej działalności oraz znalezienie rozwiązania, które pozwoli zarządzić ryzykiem regulacyjnym, np. poprzez odpowiednie ustrukturyzowanie biznesu.
Uproszczenie w obowiązkach regulacyjnych ASI
Główną zaletą alternatywnych spółek inwestycyjnych jest uproszczony model regulacji przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Standardowo, podmioty rynku finansowego, które zbierają fundusze od inwestorów, muszą spełniać wiele wymogów, w tym uzyskać zezwolenie od KNF, co wiąże się z przejściem skomplikowanej procedury.
Jednakże „małe” ASI, zarządzające portfelami inwestycyjnymi o niskiej wartości, mogą działać na podstawie wpisu do rejestru zarządzających ASI, bez potrzeby uzyskiwania pełnej licencji. Tego typu ASI nie muszą spełniać wielu uciążliwych wymogów, takich jak posiadanie wysoko wykwalifikowanej kadry zarządzającej, depozytariusza czy przeprowadzanie okresowych audytów.
Rodzaje ASI
Alternatywne spółki inwestycyjne mogą być zarządzane wewnętrznie lub zewnętrznie:
- Wewnętrznie zarządzana ASI: to spółka w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub spółki europejskiej. Tego typu spółka może prowadzić działalność inwestycyjną wyłącznie w ramach siebie.
- Zewnętrznie zarządzana ASI: to spółka w formie spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, w której jedynym komplementariuszem jest spółka z o.o., spółka akcyjna lub spółka europejska.
Podsumowując,
Alternatywna spółka inwestycyjna (ASI) to elastyczna forma instytucji wspólnego inwestowania, która umożliwia gromadzenie funduszy od wielu inwestorów przy uproszczonym modelu regulacyjnym. ASI skierowane są głównie do osób z doświadczeniem inwestycyjnym, które pragną prowadzić działalność na większą skalę, wykorzystując środki prywatnych inwestorów.
Warto zaznaczyć, że ASI nie stanowi odrębnego rodzaju spółki, lecz cechę, która może zostać nadana istniejącemu podmiotowi, co wiąże się z przestrzeganiem odpowiednich przepisów prawnych.
W przypadku działalności budzącej wątpliwości co do klasyfikacji jako ASI, istotne jest przeanalizowanie planów inwestycyjnych oraz adekwatne ustrukturyzowanie biznesu, aby uniknąć problemów regulacyjnych.
Alternatywne spółki inwestycyjne mogą funkcjonować w dwóch formach – wewnętrznie lub zewnętrznie zarządzanej, co dodatkowo zwiększa ich elastyczność. Dzięki uproszczeniu wymogów regulacyjnych dla „małych” ASI, stanowią one atrakcyjny wybór dla tych, którzy chcą prowadzić inwestycje bez obciążających procedur administracyjnych.
Kamil Boruta – radca prawny, Oliwia Synowiec