
W ostatnim czasie sąd pochylił się nad sprawą, w której ubezpieczona została pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego za rzekome niezgodne z celem korzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Wyrok, który zapadł, podkreśla istotne aspekty związane z interpretacją przepisów o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego.
Przypadek Ubezpieczonej
Maria A. (imię zmienione) zmagała się z problemami emocjonalnymi, które nasiliły się po tragicznym odkryciu zwłok matki. Lekarz psychiatra zdiagnozował u niej depresję i wystawił zwolnienie lekarskie, jednocześnie zalecając utrzymywanie aktywności i kontaktów z innymi ludźmi, co miało pomóc w jej leczeniu.
Jednak podczas korzystania ze zwolnienia, ubezpieczona postanowiła towarzyszyć przyjaciółce w wizytach w sądzie. Spędziła około piętnastu minut na korytarzu przed salą rozpraw, a następnie udała się na ławkę przy fontannie. Po przeprowadzeniu rozprawy wróciły do domu, gdzie spożyły wspólny posiłek.
Decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Wkrótce po tym zdarzeniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wpłynęła informacja o obecności Marii A. w budynku sądu. W wyniku tego ZUS uznał, że ubezpieczona naruszyła zasady korzystania ze zwolnienia lekarskiego. W efekcie wydano decyzję pozbawiającą jej prawa do zasiłku chorobowego oraz zobowiązującą do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia.
Postępowanie Sądowe
Maria A. postanowiła odwołać się od decyzji ZUS, argumentując, że jej wizyta w sądzie nie miała negatywnego wpływu na jej zdrowie psychiczne. Zgłosiła, że wizyta miała na celu wsparcie przyjaciółki oraz zmianę otoczenia. Sprawę rozpatrzył Sąd Rejonowy w Toruniu, który przyznał rację ubezpieczonej.
Sąd ustalił, że zachowanie Marii A. nie było sprzeczne z zaleceniami lekarza, a jej obecność w sądzie nie wpłynęła negatywnie na jej stan zdrowia. Ubezpieczona nie uczestniczyła w rozprawie, co mogłoby być stresujące, a jedynie towarzyszyła przyjaciółce. Sąd zauważył, że jej działania były zgodne z zaleceniami lekarza dotyczącymi aktywności społecznej.
Wyrok Sądu
W wyniku analizy Sąd Rejonowy uznał, że zachowanie Marii A. nie stanowiło naruszenia przepisów dotyczących zasiłków chorobowych. Sąd zaznaczył, że by uznać coś za nadużycie, muszą wystąpić konkretne czyny narażające zdrowie pacjenta na szwank, a w tej sytuacji takich nie stwierdzono. W efekcie decyzja ZUS została zmieniona, a Maria A. odzyskała prawo do zasiłku chorobowego oraz została zwolniona z obowiązku zwrotu świadczenia.
Podsumowanie
To orzeczenie stanowi ważny precedens, który podkreśla, że aktywność społeczna w trakcie zwolnienia lekarskiego, jeśli jest zgodna z zaleceniami lekarza, nie powinna pozbawiać ubezpieczonego prawa do zasiłku chorobowego. Warto, by wszyscy będący w podobnej sytuacji znali swoje prawa i korzystali z możliwości odwołania się od decyzji ZUS.
Wyrok Sądu Rejonowego w Toruniu, sygn. akt IV U 334/24, z dnia 4 lutego 2025 r. – nieprawomocny.
Kamil Boruta – radca prawny, Oliwia Synowiec