
Z dniem 1 stycznia 2025 roku wprowadzone zostały istotne zmiany w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.). W tym samym czasie weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.
Poniżej przedstawiamy zestawienie projektowanych zmian w zakresie VAT, które obowiązują od początku 2025 roku.
1.Obniżenie stawki VAT dla kubeczków menstruacyjnych:
Wcześniej kubeczki menstruacyjne były objęte stawką VAT wynoszącą 23%.
Zaplanowano, aby od 1 stycznia 2025 roku stawka VAT dla kubeczków menstruacyjnych wynosi 8% (zob. projektowana pozycja 18a załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług).
2.Podwyższenie stawki VAT dla tzw. żywych koniowatych:
Wcześniej tzw. żywe koniowate, czyli konie, osły, muły i osłomuły, klasyfikowane w nomenklaturze scalonej pod pozycją CN 0101, były opodatkowane stawką VAT w wysokości 8%.
Zaplanowano że od 1 stycznia 2025 roku stawka VAT dla tych zwierząt wzrosła do 23% (zob. projektowana zmiana w pozycji 7 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług).
3.Objęcie stawką 0% dostaw statków ratowniczych i łodzi ratunkowych:
Wcześnie dostawy statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które były wykorzystywane na morzu, ale nie były statkami i łodziami pełnomorskimi, nie były objęte opodatkowaniem stawką VAT w wysokości 0%.
Zaplanowano, że od 1 stycznia 2025 roku te dostawy korzystają z opodatkowania stawką VAT wynoszącą 0% (zob. projektowane brzmienie art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług).
4.Doprecyzowanie przepisów dotyczących stosowania stawki 8% dla nawozów, środków ochrony roślin i pasz:
Wcześniej występowały wątpliwości co do zakresu stosowania stawki VAT w wysokości 8% dla nawozów, środków ochrony roślin i pasz.
Zaplanowano, że od 1 stycznia 2025 roku zakres ten został doprecyzowany przez odniesienie do definicji tych produktów w odpowiednich przepisach branżowych (zob. projektowane punkty 10a-10c załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług).
5.Przedłużenie stosowania czasowego odwrotnego obciążenia podatkiem:
Wcześniej obowiązujące przepisy przewidywały, że odwrotne obciążenie podatkiem w odniesieniu do gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym oraz usług związanych z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych obowiązywać miało do 28 lutego 2025 roku.
Planowane jest przedłużenie tego stosowania do 31 grudnia 2026 roku (zob. projektowane brzmienie art. 145e ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
6.Przedłużenie stosowania stawki VAT w wysokości 8% dla wyrobów medycznych:
Wcześniej obowiązujące przepisy przewidywały, że wyroby medyczne wprowadzone do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych, a także usługi napraw i konserwacji tych wyrobów, były objęte stawką VAT w wysokości 8% do 27 maja 2025 roku.
Planowane jest przedłużenie tego okresu do 31 grudnia 2026 roku, w odniesieniu do wyrobów medycznych wprowadzonych na podstawie poprzedniej ustawy oraz usług napraw i konserwacji tych produktów (zob. projektowane brzmienie art. 145c oraz art. 145d ustawy o podatku od towarów i usług).
Zmiany te, mają na celu uproszczenie przepisów oraz dostosowanie ich do aktualnych potrzeb rynku.
Kamil Boruta – radca prawny, Oliwia Synowiec