Blog

Blog, czyli co ciekawego w prawie

17 marca, 2025

Granty dla przedsiębiorców: Szansa na wdrożenie nowoczesnych technologii wspierających transformację klimatyczną

Początkujący przedsiębiorcy mają kompetencje, aby wzbogacić swój biznes o nowoczesne technologie wspierające transformację klimatyczną, dzięki programowi Innovation Fund uruchomionemu przez Komisję Europejską. Jest to największe unijne źródło dofinansowania nowoczesnych technologii bezemisyjnych, z tegoroczną pulą wynoszącą 2,4 miliarda EUR. Nabór wniosków o dofinansowanie kończy się 24 kwietnia 2025 roku. Program skierowany jest do projektów, które wprowadzają […]

Początkujący przedsiębiorcy mają kompetencje, aby wzbogacić swój biznes o nowoczesne technologie wspierające transformację klimatyczną, dzięki programowi Innovation Fund uruchomionemu przez Komisję Europejską. Jest to największe unijne źródło dofinansowania nowoczesnych technologii bezemisyjnych, z tegoroczną pulą wynoszącą 2,4 miliarda EUR. Nabór wniosków o dofinansowanie kończy się 24 kwietnia 2025 roku.

Program skierowany jest do projektów, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania technologiczne wpływające na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Beneficjentami będą przedsiębiorstwa działające w obszarach takich jak odnawialne źródła energii, wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla, a także rozwój technologii napędów zeroemisyjnych. Kluczowym celem programu jest wspieranie przedsięwzięć, które przyczyniają się do znaczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym.

Program obejmuje wsparcie dla projektów dużych, średnich i małych, których wartości wynoszą odpowiednio: powyżej 100 mln EUR, od 20 do 100 mln EUR i od 2,5 do 20 mln EUR. Wsparcie finansowe będzie dotyczyć także czystych technologii produkcyjnych i projektów pilotażowych.

Wszystkie inwestycje muszą przyczyniać się do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co eksperci będą weryfikować na podstawie wskaźnika unikniętych emisji. Uczestnicy otrzymują dofinansowanie w formie ryczałtu, a kolejne transze będą wypłacane na podstawie osiągniętych kamieni milowych w realizacji projektu.

Projekty kwalifikujące się do programu mogą obejmować innowacyjne rozwiązania w sektorach transportu morskiego i lotniczego, a także budowę zakładów produkujących komponenty związane z odnawialnymi źródłami energii, ogniwami paliwowymi oraz systemami magazynowania energii.

W ocenie przedsiębiorstw biorących udział w naborze, kluczowe kryteria oceny to stopień innowacyjności projektu, potencjał do redukcji gazów cieplarnianych, efektywność kosztowa oraz skalowalność inwestycji. Nowością w tegorocznym naborze jest kryterium lokalizacji, które przyznaje pierwszeństwo projektom realizowanym w krajach z mniejszą liczbą wysoko ocenionych przedsięwzięć.

Dodatkowo, projekty, które spełnią minimalne progi punktowe, mogą otrzymać certyfikat STEP Seal, czyli tzw. pieczęć suwerenności. To potwierdzenie wysokiej jakości przedsięwzięć, które może otworzyć drzwi do dodatkowych źródeł finansowania w innych programach unijnych.

Pojawiają się jednak krytyczne głosy w stosunku do programów takich jak Innovation Fund. Niektórzy eksperci zwracają uwagę, że planowanie dotacji przez Komisję Europejską często nie odpowiada rzeczywistości gospodarczej. Mimo to, program może stanowić interesującą opcję finansową dla polskich producentów, dążących do innowacji w zakresie redukcji śladu węglowego w różnych sektorach.

Dzięki wsparciu z programu, przedsiębiorcy otrzymują szansę na wdrożenie nowoczesnych technologii, co może znacząco przyczynić się do zielonej transformacji gospodarki w Europie.

Kamil Boruta – radca prawny, Oliwia Synowiec

Więcej ciekawych wpisów

Najnowsze na blogu

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj inne które ostatnio dodaliśmy!